KALANDER – Młyńskie Aktualności

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Zdrowych, spokojnych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych oraz wiele radości w prima aprilisowy lany poniedziałek życzą Młynarze z Młyna Papierni

16 marca odszedł nasz serdeczny przyjaciel Kaziu – Kazimierz Hoffmann.
Był z nami od początku naszej przygody z Barlinkiem, zakładał z nami Stowarzyszenie, razem tworzyliśmy nasz pierwszy poważny program „Młyn Papiernia – Stacja Odnowy Małych Ojczyzn”. Tyle razem przeszliśmy, dobrych i złych chwil… Nasz nieustający trud, żeby utrzymać Młyn, stworzyć w nim miejsce szczególne, otwarte na otwartych ludzi, chcących zachować piękno i historię małych ojczyzn. Tyle się od niego nauczyliśmy… I zawsze był dla wszystkich, małych i dużych – Kaziem. Uśmiechnięty, serdeczny, ciekawy nas. Cieszył się nadchodząca wiosną, tym, że nastaną ciepłe dni, a on odzyska siły i przyjdzie do Młyna na kawę, posiedzieć na ganku, porozmawiać. „Tropiciel na Szlaku Historii” – tak nazwał Kazia Władysław Daniszewski we wstępie do Jego książki „Gdzie papier czerpano’”. Kaziu zawsze chodził swoimi ścieżkami i z nich nie zbaczał, no chyba że trafił na ciekawą historię. Odszedł, zostawiając nas na szlaku historii, pełnych oczekiwania – co dalej, dokąd dotrzemy i co opowiedziałby o tym Kaziu?

Chodźmy w chaszcze

2 marca 2024 razem z Festiwalem Podróżniczym „Włóczykijki’ poprowadziliśmy Was w chaszcze, ale nie na manowce.

Wyruszyliśmy  spod leśniczówki Okno i powędrowaliśmy w środek puszczy i w głąb czasu – odnaleźliśmy ślady cmentarzyska z okresu wpływów rzymskich; zadumaliśmy się nad losami generała Zocha i jego adiutanta Zawadzkiego; wspięliśmy się na Wzgórze Polaków, gdzie przed wiekami pozyskiwano drewno dla smolarni, a nie tak dawno temu wielu z nas spędzało czas na biwakach; tropiliśmy na dawnych mapach i zdjęciach smolarnie, kuźnice i gospody; dopowiadliśmy własną wersję legendy o Dzikim Myśliwym z Okunia; chodziliśmy na szagę przez chaszcze, z górki i pod górkę.

Poniżej znajdziecie plik z materiałami, które pokazywaliśmy podczas wycieczki:

Chodźmy w chaszcze Włóczykijki – Okunie 02_03_2024

Szczęśliwego Nowego Roku 2024

„Zakręć młynem, niech mieli,
Niech ślad mąki się ścieli.
Mączna droga na niebie,
Gwiazdka z nieba dla Ciebie.”

Otuleni świąteczną ciszą, spoglądając w zimowe niebo życzymy Wam drodzy opiekunowie zabytków i Wam drogie zabytki wszelkiej pomyślności. Niech nam się żyje dobrze i zdrowo, niech nasze dachy pozostaną szczelne, a horyzonty czyste. Młynarze

Dzień Młynarski

W sobotę 8 lipca zapraszamy do Młyna Papierni na otwarty Dzień Młynarski. W Młynie trwają właśnie warsztaty młynarskie Letniej Szkoły Tradycji i Rzemiosła, Dzień Młynarski jest okazją, żeby podzielić się naszymi osiągnięciami, planami i pasją.
W programie między innymi:
– wykład nadmłynarza Ireneusza Greli o tradycyjnym i ekologicznym młynarstwie,
– zwiedzanie Młyna Papierni z nadmłynarzem,
– stoisko z ekologiczną mąką z młyna Dobra,
– pokaz filmów o młynach i młynarstwie.
Wstęp wolny

Archiwum Kalandra