LETNIA SZKOŁA TRADYCJI I RZEMIOSŁA

LETNIA SZKOŁA TRADYCJI I RZEMIOSŁA w Młynie Papierni 2023

Wszystkich zainteresowanych nauką tradycyjnego rzemiosła oraz pracą na rzecz ochrony zabytków zapraszamy na letnie warsztaty do Młyna Papierni.

Celem warsztatów Letniej Szkoły Tradycji i Rzemiosła jest spotkanie wolontariuszy i uczestników warsztatów z praktykami i mistrzami rzemiosła. Spędzając wspólnie czas w niezwykłych wnętrzach zabytkowego młyna, razem pracując i wędrując po okolicy staramy przekazać wiedzę niezbędną naszym zdaniem do opieki nad zabytkami i kultywowania dziedzictwa. Skupiamy się na tym co nas otacza, więc najważniejsze są dla nas lokalne tradycje budowlane – konstrukcje ryglowe, ciesielstwo i budownictwo gliniane oraz młynarstwo i opieka nad zabytkami techniki.

WARSZTATY WOLONTARIATU

W lipcu zapraszamy młodzież 16+ i dorosłych na warsztaty wolontariatu, których uczestnicy będą mieli możliwość zapoznać się z teoretycznymi podstawami pięknej sztuki ciesielstwa, budownictwem ryglowym, krajobrazem kulturowym doliny Płoni oraz tradycyjnym młynarstwem. Dzięki wspólnej pracy z mistrzami będą mogli zdobyć lub rozwinąć umiejętności praktyczne. Warsztaty są bezpłatne. Uczestnikom zapewniamy noclegi w Młynie Papierni.

TERMINY:

Warsztaty młynarskie: 3-14 lipca 2023

link do formularza:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScdEDPQsDICUjeQ2Et7R7ekWiku4Gsrz-9KZF3b1pYQf8dNrA/viewform?usp=sf_link

Warsztaty ciesielskie: 17-28 lipca 2023

link do formularza: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdaw8bO7BcX5Ur8iSHzTxJbfSXBqy1cwWcbkiUgNNoZ0kizyw/viewform?usp=sf_link

 

WARSZTATY INTERPRETACJI DZIEDZICTWA

Na początku sierpnia spróbujemy nauczyć się jak patrzeć na krajobraz kulturowy, tak żeby rozumieć jego historię i dostrzegać wartości. Pokażemy, jak interpretować, dokumentować i chronić dziedzictwo.

RODZINNE WARSZTATY RZEMIEŚLNICZE

Na drugą połowę sierpnia zaplanowaliśmy cykl weekendowych warsztatów rodzinnych.

W Młynie Papierni znajdzie się miejsce dla każdego dużego i małego wolontariusza, a czas spędzony razem przy zajęciach związanych z rzemiosłem i zabytkami może być najpiękniejszym wspomnieniem z tegorocznych wakacji. Podczas warsztatów czekać będą na Was zadania o różnym stopniu trudności, dostosowane do małych i wielkich rąk. W tym roku zajmiemy się dziką przędzą, będziemy robili papier z pokrzyw i cuda z gliny.

 

Zapraszamy do zapisów na lipcowe warsztaty wolontariatu, a już wkrótce przekażemy również szczegółowe informacje dotyczące warunków udziału w sierpniowych warsztatach interpretacji dziedzictwa i rodzinnych warsztatach rzemieślniczych.

Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach zapraszamy do kontaktu pod adresem: mlynpapiernia@gmail.com, pod numerem telefonu 510247851 oraz poprzez profil fb Stowarzyszenia